1.12.2017. Autor: Ekspertni tim AP

Pravni savjet: Šira cesta ne znači prednost

Zakon o sigurnosti prometa na cestama ne poznaje pojam prioritetne ceste, ako to nije određeno prometnom signalizacijom

Kretao sam se vozilom po cesti širine 4,5 m dok je s meni  desne strane ceste dolazilo drugo vozilo koji se kretao cestom širine 2,5 m te se u raskrižju dogodio sudar. Osiguravatelj drugog vozila odbija mi nadoknaditi štetu tvrdnjom da je vozilo njihovog osiguranika bilo u prednosti jer mi je dolazilo meni s desne strane. No, kretao sam se cestom koja je širinom, značajkama i intenzitetom prometa bila prioritetna u odnosu na ovu desnu cestu. Mogu li ostvariti naknadu štete?

Luka R. 

Zakon o sigurnosti prometa na cestama ne poznaje pojam prioritetne ceste, već je odredbom čl. 45 određeno da ako se vozač uključuje u promet na cesti ili drugoj površini, dužan propustiti sva vozila ili pješake koji se kreću cestom na koju se uključuje. Bez detaljnijeg uvida u prometnu situaciju i zapisnik teško je procijeniti odgovornost oba sudionika u nesreći, ali ne možemo isključiti vašu (su)krivnju. Odluku o vašem pravu na naknadu treba donijeti sud, pravomoćnom odlukom, uzevši sve okolnosti konkretnog slučaja. 




CHR





Vulkal gume