Tvornica BMW Group u Landshutu pokrenula je pretserijsku proizvodnju tzv. “Energy Mastera” – centralnog upravljačkog sklopa visokonaponskog sustava koji će se koristiti u novom BMW iX5 Hydrogen
BMW napada na svim poljima. Istovremeno su uz komponente za vodik puštene u rad i druga proizvodna linija za baterijsko-električne verzije ove komponente, namijenjene modelima BMW iX3 i BMW i3 iz serije Neue Klasse, čime se kapacitet gotovo udvostručuje.
Energy Master predstavlja ključno sučelje između sustava gorivnih ćelija, visokonaponske baterije i elektromotora. U vodikovoj izvedbi, montira se na BMW Hydrogen Flat Storage sustav te upravlja protokom energije i podataka, napajanjem elektromotora i sigurnim radom cjelokupnog pogonskog sustava.
Novi BMW iX5 Hydrogen, čije se serijsko lansiranje planira za 2028. godinu, koristit će gorivne ćelije treće generacije razvijene u suradnji s Toyotom, a novi raspored i dimenzije vodikovih spremnika omogućuju domet do 750 kilometara. Serijsku proizvodnju gorivnih ćelija preuzet će tvornica BMW Group u Steyr u, dok Landshut ostaje važno tehnološko i komponentno središte.
Razvoj pogonskog sklopa i sustava spremnika sufinanciraju njemačka savezna vlada s 191 milijun eura te bavarska pokrajinska vlada s 82 milijuna eura, u okviru projekta “HyPowerDrive” i europske inicijative IPCEI Hy2Move.



