MUKE ZVIJEZDE FORMULE 1

Hamilton se požalio na performanse svog Mercedesa: ‘Stišćem gas do kraja, a on mi bježi’

U nedjelju je Max Verstappen na VN Francuske upisao 27. pobjedu u F1 karijeri, čime se izjednačio na osmome mjestu vječne ljestvice s ikonom ovog sporta, Jackiejem Stewartom, Britancem koji je triput bio svjetski prvak (1969., 1971., 1973.). Drugi je bio Hamilton

Tekst: Luka Petković

S obzirom na to da domaća uzdanica, Charles Leclerc, nije završio utrku (treći put ove sezone), Verstappen je povećao prednost pred Monegažaninom na velika 63 boda. Stručnjaci za klađenje s portala Rizik, prognoziraju novi naslov sjajnom Nizozemcu pred kojim je velika budućnost.

Verstappen je stigao do nove pobjede, a naposljetku prvi pratitelji bili su mu vozači Mercedesa, Lewis Hamilton i George Russell. Obojica su zaostala preko deset sekundi, što je dokaz da ne mogu pratiti ritam nadmoćnog Red Bulla. Mercedes je stigao na stazu Paul Ricard nadajući se da će napraviti korak naprijed u borbi s Red Bullom i Ferrarijem na čelu konstruktorskog poretka. Lewis je kvalifikacije okončao na četvrtoj poziciji (Russell na šestoj) s gotovo devet desetinki sporijim vremenom od Charlesa Leclerca koji je osvojio pole position.

No, u nedjelju, Hamilton je jako dobro startao u utrku popevši se s četvrtog na treće mjesto prije nego što je zauzeo drugo mjesto onda kada je Ferrarijev Leclerc izletio dok je bio vodeći, što je izazvalo pojavu sigurnosnog automobila. Sigurnosni automobil ostavio je Hamiltona iza vodećeg Verstappena na stazi sa svježijim kompletom tvrdih guma, ali Britanac nije uspio ući u borbu protiv svog najvećeg suparnika za naslov prošle godine, te je na kraju završio s deset sekundi zaostatka iza aktualnog svjetskog prvaka.

‘Morao sam imati na umu da bolid ostane u jednom komadu’

Na pitanje ima li ikakve nade da će uspjeti držati korak s Verstappenom ove sezone, Hamilton je rekao da je vozač Red Bulla bio “baš jako brz” i da se mogao ostati boriti s njim samo nekoliko krugova: “Doslovno sam stisnuo gas do kraja na ravnom dijelu staze, a on mi bježi”, požalio se Hamilton. “Jedan od najvećih deficita bila je ravna linija. Dakle, ako gubite tri ili četiri desetinke na ravnini, onda ne možete ništa ozbiljno napraviti. Dakle, moramo raditi na poboljšanju toga u budućnosti. Siguran sam da postoji još nekoliko mjesta gdje bismo mogli biti bolji. Ali da, da sam pojačao još više, možda ne bih dočekao kraj utrke na istoj poziciji. Također, morao sam imati na umu da bolid ostane u jednom komadu, kao i gume. Ovo je najbolji rezultat koji smo mogli postići.”

Drugo mjesto označilo je i Hamiltonov i Mercedesov najbolji rezultat sezone do sada, dok je George Russell završio treći i označio prvo dvostruko postolje ove godine za momčad: “Definitivno mislim da George i ja nismo očekivali da ćemo biti drugi i treći,” rekao je Hamilton. “Ovo je najviša pozicija koju sam ostvario tijekom cijele godine. Dakle, ovo je veliki dan za mene i veselim se prenijeti ovu pozitivnu energiju na iduću utrku u Budimpeštu.”

Mercedes je završio na postolju u svakoj od posljednjih pet utrka, što mu je omogućilo da smanji zaostatak za Ferrarijem na drugome mjestu u poretku konstruktora na 44 boda. U ukupnom poretku vozača, Verstappen ima velika 63 boda više od Leclerca, 70 više od Pereza i čak 106 bodova više od šestoplasiranog Hamiltona. Čini se da Nizozemca nisu previše omele česte pojave u medijima posljednjih tjedana zbog nepromišljenog ispada slavnog oca njegove partnerice Kelly, Nelsona Piqueta…