NOVA MOBILNOST

Hoverboard – futurizam na kotačima

Što je hoverboard i kako ga kontrolirati? Na što trebate paziti tijekom vožnje? U tekstu koji slijedi donosimo odgovore na najčešća pitanja vezana za ovo novo prijevozno sredstvo futurističkog izgleda.

Hoverboard je već nekoliko godina hit na internetu, posebice kod djece. No, koliko god ovo prijevozno sredstvo na dva kotača bilo zabavno, u njemu se kriju i mnoge opasnosti. Zato ćemo u ovom članku objasniti neke od činjenica i savjeta vezano za hoverboard.

Što je hoverboard i kako se njime upravlja?

Samohodni skateboard, naziva se hoverboard. Naziv potječe od znanstveno-fantastične filmske komedije „Povratak u budućnost II“ iz 1989. godine. U njoj glavni lik, Marty McFly, kojeg glumi Michael J. Fox, koristi takav hoverboard u budućnosti. Ponovo ga se može vidjeti u „Povratak u budućnost III“. U filmovima njegov je proizvođač Mattel.

Od 2015. godine izraz hoverboard se koristi za samobalansirajuće e-daske, koje se kreću na kotačima. To su gradski skuteri – moderan način kretanja, posebno pogodni za kraće udaljenosti. Sastoje se od dvije platforme na kotačima spojene osovinom. To ih čini vrlo okretnima i vi njima upravljate refleksno prebacujući svoju težinu. Na taj se način također kontroliraju ubrzanje i kočenje.

Kada se može koristiti hoverboard?

Ovo je manje pitanje dobi, a više pitanje težine. Senzori hoverboarda zahtijevaju određeno opterećenje, tako da kontrola težinom bude moguća. Za neke uređaje najniža granica je vozač od 20 kilograma. S druge strane ima i onih koji se mogu koristiti tek od 30 ili 40 kilograma. Gornja granica težine je od 100 do 130 kilograma.

Poštujte ograničenja

Potrošači se uvijek trebaju pridržavati navedenih granica težine. Ako imate premalo težine, nećete moći kontrolirati uređaj te postoji opasnost od pada. Ako imate previše težine, preopterećujete dasku, koja se može slomiti ili gume mogu puknuti. Neslužbena preporuka je da djeca smiju koristiti hoverboard od 12. godine. Roditelji bi morali procijeniti fizičke sposobnosti svoje djece, prije nego im nabave hoverboard.

Trebamo li zaštitnu odjeću kada vozimo hoverboard?

Da, svi proizvođači nedvojbeno preporučuju korištenje zaštitne odjeće kod vožnje hoverboarda. Mala, električna ploča, može postići brzinu i do 30 km na sat, ovisno o modelu. Mogući pad može imati ozbiljne posljedice ako vozač nije zaštićen na odgovarajući način. To se posebno odnosi na djecu i početnike.

Oprez – čuvajte se kiše! Mokro tlo, jesenje lišće ili snijeg, povećavaju opasnost od klizanja. Početnici bi svoje prvo iskustvo vožnje hoverboarda trebali steći na čistoj, suhoj podlozi.

Nadamo se da smo vam barem donekle razjasnili neke osnovne činjenice oko hoverboard-a. Ukoliko ste vi, ili vaše dijete, zainteresirani za kupnju ovog prijevoznog sredstva na dva kotača, preporučamo dobro se informirati i proučiti tržište na kom se već nalazi veliki broj različitih modela i cijena. Želimo vam sretnu i sigurnu vožnju!

Autor

Preporučeni sadržaj

Provjeri cijenu police auto osiguranja na današnji dan!

OsigurajMe-logo