nonCarbon akademija, uz Europski centar izvrsnosti potrošača iz Zagreba (ECIP) i Lučku upravu Osijek kao domaćina, predstavila je mogućnosti ekološke dekarbonizacije motora s unutarnjim izgaranjem u pristaništu za riječne kruzere Osijeku.
Prikazan je postupak čišćenja motora gradskih autobusa, komunalnih i policijskih vozila, poljoprivrednih i radnih strojeva, kamiona, taksi službe, broda Hrvatske ratne mornarice ‘Šokadija’ te patrolnog policijskog glisera Riječ je o najnovijoj neinvanzivnoj francuskoj tehnologiji dekarbonizacije nakon koje se poboljšavaju performanse motora, znatno smanjuju emisije čađi i štetnih plinova u atmosferu te smanjuje potrošnja goriva.
Ovo je prva takva prezentacija na regionalnoj razini u Hrvatskoj. Uređaj za dekarbonizaciju motora s unutarnjim izgaranjem, predstavljen u Osijeku, međunarodno je cijenjeni francuski inovativni uređaj prihvaćen u 65 zemalja svijeta, posebice u zemljama Mediterana, uključivo i Hrvatsku.
Najviše se koristi za dekarbonizaciju motora plovila, vozila i radnih strojeva. Godišnje se samo u EU dekarbonizira gotovo 20 milijuna vozila i plovila. Osnovna misija proizvođača je na ekološki siguran i prihvatljiv način smanjiti potrošnju energije, optimizirati rad motora i minimizirati ugljični otisak koji je trenutno svjetski problem.
Naime, uklanjanjem naslaga ugljika (dekarbonizacijom) smanjuje se začađenost motora i do 70%, emisije NOx umanjuju se do 90%, a znatno se smanjuju i emisije drugih štetnih plinova i čestica u okoliš (CO, HC, PM, CO2…). Proces dekarbonizacije motora traje od 60-90 minuta i u cijelosti je neinvazivan jer u motor plovila i vozila ne ulazi nikakav kemijski sadržaj štetan po motor ili okoliš.
Uređaj je tako osmišljen i konstruiran da pruža iznimnu sigurnost u radu i pogodan je za sve dizelske, benzinske i plinske motore. Nakon postupka dekarbonizacije, motor plovila i vozila radi mirnije s manje buke, povećava se okretni moment, produljuje se vijek motora, svjećica, ventila, brizgaljki, EGR ventila…
Smanjuje se potrošnja goriva i do 10% (ovisno o starosti i tehničkoj ispravnosti motora), a izravan ugljični otisak je znatno umanjen. Tehnologiju dekarbonizacije prepoznale su i koriste sve ACY i privatne marine na Jadranu, Jadrolinija, brojni ribari, nautičari i mnogi drugi. Sada je došlo vrijeme da tu tehnologiju predstavimo i u riječnim lukama, odnosno turističkim djelatnicima s kontinenta.