ZIMSKE GUME

Ako još niste montirali zimske gume, napravite to sada, jer je vožnja s ljetnim ‘ruski rulet’. Dovoljno je jedno proklizavanje

Zbog blage zime mnogi su dočekali kraj godine na ljetnim gumama i sad kalkuliraju kako tako mogu i do kraja zimske sezone, a ona se može protegnuti i u travanj. Dakle, zimske gume!

Dovoljna je samo jedna loša situacija, da ljetnim gumama naiđete na skliski kolnik da dođete u nevolju. Samo jedno manje oštećenje može cijelu računicu baciti u vodu, a o težim posljedicama bolje je i ne govoriti – težoj nesreći, većem oštećenju i “totalki” automobila, ozljedama, naletu na pješaka, tragičnim posljedicama…

Mnogi ne znaju da ljetna guma slabije prianja već ispod +7 Celzijevih stupnjeva. U zimskim se uvjetima drastično smanjuje prianjanje kotača na podlogu, bitno produžuje zaustavni put te znatno lakše dolazi do proklizavanja. Time se otežavaju pokretljivost i upravljivost automobila, a svako skretanje ili kočenje postaju opasni.

Osjetno se produžava zaustavni put, lakše dolazi do proklizavanja, automobil lako može završiti u smrtonosnoj pirueti, benigna prometna situacija postaje maligna. Naime, zimska guma bitno je različita i materijalom i geometrijom gaznog sloja. Kod zimske je gume gazni sloj izrađen od mekšeg materijala s većim udjelom ljepljive silike, koji bitno povećava prianjanje na kolnik, hvatanje na asfalt..

Istodobno je prilagođena i struktura – gazna ploga je lamelarne nazubljene strukture u optimalno projektiranim uzdužnim, poprečnim i kosim rubovima. Prilagođeni su da dreniraju (odvode) sloj vode, koji se poput ‘udarnog vala’ stvara s prednje strane gume te razmiče i bočno odvodi snijeg i bljuzgu. Takva guma i u otežanim zimskim uvjetima zadržava dobro prianjanje na podlogu, odnosno, hladni, vlažni, skliski asfalt. Ukratko, razlika u voznim svojstvima i sigurnosti vožnje je drastična.

Zimska guma (desno) ima bitno različit materijal i izvedbu (geometriju) gazne plohe, koja znatno bolje prianja na po hladnom i skliskom asfaltu. Stoga je ulaganje u kvalitetne zimske gume neprocjenjivo isplativo…

Na skliskoj podlozi je automobil na zimskim gumama ‘drugi automobil’, neusporedivo upravljiviji, sigurniji i, ponavljamo, svaki sljedeći dan oo sredine travnja imat će (ujutro, po noći…) vremena s temperaturama nižim od +7 Celzijevih stupnjeva, svaki će se vozač suoči ti s desecima opasnih situacija. A dovoljna je, ponavljamo samo jedna nepovoljna okolnost…

I glava se gubi samo jednom… Sjetimo se početka 2017. kad je poznati i bogati hvarski ugostitelj jednog jutra BMW-om na Hvaru (!) BMW-om s ljetnim gumama naletio na sklisku cestu, sletio u provaliju i poginuo. Treba li zimska guma i u Dalmaciji. Naravno, pogotovo jer je ‘na jugu’ nažalost sklizak asfalt s dosta vapnenca u strukturi.

Dakle, otiđite u kvalitetan gumarski servis i montirajte kvalitetne zimske gume. Pritom gume, naravno, treba precizno izbalansirati, a preporučljivo je provjeriti i po potrebi podesiti geometriju ovjesa. Sada su gužve prestale, pa sve možete napraviti bez puno stresa i gubitka vremena, birajući najboljeg vulkanizera. Isplati li se po gume preko granice.

Uračunajte sve troškove, nepotrebne rizike, gubitak vremena, mogućnost da vam se na putu nešto dogodi ili platite kaznu. Kad se sve zbroji i oduzme, računica najčešće pokazuje da je zimske gume najisplativije montirati ‘kod kuće’..,

DOT oznaka gume, od važnosti, do pretjerivanja

Autor

Preporučeni sadržaj

Provjeri cijenu police auto osiguranja na današnji dan!

OsigurajMe-logo