12.8.2019. Autor: Ekspertni tim AP

Pravni savjet: Službenim autom oštetio sam svoj privatni, tko plaća štetu?

Budući da ste sami prouzročili štetu, nemate pravo na odštetu, pa trebate i sami snositi posljedice vlastitih postupaka...


Upravljajući službenim vozilom, a na parkiralištu sam oštetio vlastito. Imam li pravo ostvariti naknadu štete od osiguravatelja službenog vozila za štete pričinjene trećim osobama?

Dražen B.

Odredbom čl. 23 Zakona o obveznim osiguranjima u prometu, čl. 23, st. 1 određeno je da pravo na odštetu (za materijalnu i nematerijalnu štetu) po osnovi osiguranja od automobilske odgovornosti nema vozač vozila kojim je prouzročena šteta te njegovi srodnici, vlasnik, suvlasnik, odnosno zajednički vlasnik te svaki drugi korisnik vozila kojim je prouzročena šteta. 

Iz tih odredbi proizlazi da osoba koja je prouzročila štetu treba sama snositi posljedice vlastitih postupaka.