PREPORUKA ZA POSJETITI

Automobilske top destinacije – 30 veličanstvenih (1/6)

Postoje mjesta na svijetu koja bi svatko tko uživa u oktanskim parama trebao posjetiti barem jedanput u životu. Odabrali smo najuzbudljivije destinacije…

Na svijetu postoje tisuće prekrasnih cesta, svatko od nas zna barem neku po kojoj mu je uvijek zadovoljstvo voziti. Također postoje na tisuće događanja, utrka, salona, izložbi vezanih za automobile na kojima možete sudjelovati ili ih razgledati. Svatko tko voli automobile, a nije toliko ograničen obavezama, vremenom i financijama trebao bi si priuštiti s vremenom na vrijeme posjet nekom od takvih skupova ili se provesti nekom lijepom pitoresknom cestom. To su sitnice koje život čin ljepšim, a u našem serijalu naći ćete naše prijedloge. Neki od njih su daleki, skupi i većini nedostižni, ali, začudili biste se koliko je zapravo vremenski i financijski jednostavno ostvariti mnoge od njih…

Velika nagrada Monaka u Formuli 1

Ima zanimljivijih staza, lijepo je umiješati se u gomilu u Monzi kad Ferrari pobijedi, ili pod kišobranom gledati Spa, ali ništa se ne može usporediti s pogledom na jurnjavu uskim uličicama Kneževine. Po mogućnosti s vlastite ili barem iznajmljene jahte, usidrene u luci. Zanimljivost je kako je potrebno šest tjedana da se pripremi staza za VN Monaka, a tri tjedna da se nakon utrke vrati u normalan promet. To je jedina utrka automobila na svijetu koja se održava na gradskim ulicama.

24 sata Le Mansa

Najznačajnija europska utrka sezone sušta je suprotnost Monaku: na Le Mans idete sportskim automobilom, parkirate ga unutar staze, dižete šator, čitav vikend roštiljate i tulumarite s ekipom, povremeno prateći zbivanja na stazi. Spavanja nema od buke motora. Što se tiče vozača koji voze 24 sata Le Mansa, tijekom noći i pri brzinama većim od 300 km / h, ponekad po vlažnom vremenu, vidljivost unutar kokpita kabine automobila može biti loša. Osim što su vozačima postavljene bočne ploče sa oznakama staze, kako bi im pomogle da znaju kada koče, neki vozači računaju u glavi uzduž ravnine kako bi znali kada se približava neki ugao.

Indy 500

U Americi je sve veće, pa i najveća utrka. Zapravo se gledanje bolida koji 200 krugova jure brzinom većom od 300 km/h ne razlikuje od baseballa ili američkog nogometa: coca-cola, cheeseburgeri, pileća krilca, čitave porodice… i jedinstveni osjećaj da gledate nešto uistinu veliko. Indianapolis Motor Speedway je najveći svjetski sportski objekt za gledatelje, s više od 250.000 mjesta. Svaki krug iznosi oko 4 prijeđenih kilometara.

Tourist Trophy na otoku Manu

Motociklistima je ovo vrh vrhova, a ljubiteljima dva para kotača podsjećanje na to kako su nekada bile opasne i ‘naše’ utrke. Svake godine barem će netko poginuti, ali miris opasnosti u zraku učinit će da po povratku opreznije vozite i više razmišljate o prometu oko vas. Najveća brzina ikad zabilježena na stazi bila je 206 mph (332km/h) koju je Bruce Anstey postavio na treningu 2006. godine. Nažalost, podatke je zabilježio samo softver za praćenje na njegovom biciklu, tako da se oni smatraju neslužbenima.

Konkurs elegancije – Pebble Beach Road Races

Villa d’Este je mnogo bliže, Amelia Island nekonvencionalnija, ali ovo ostaje vrh, mjesto gdje ćete vidjeti samo najelegantnije i najfascinantnije svjetske automobile. A usput se isti vikend u obližnjoj stazi Laguna Seca voze utrke oldtimera, na stazi s najboljim svjetskim zavojem. Utrka se održavala od 1950. do 1956.,

 

Autor

Provjeri cijenu police auto osiguranja na današnji dan!

Preporučeni sadržaj