NA DANAŠNJI DAN

Nevjerojatna utrka za Veliku nagradu Južne Afrike, 2. siječnja 1967.

Ako je ikada postojala utrka Formule 1 koja je mogla poslužiti kao predložak za holivudski film, bila je to VN Južne Afrike na stazi Kyalami, prva utrka svjetskog prvenstva 1967.

S obzirom na datum, momčadi sa sjeverne polutke nisu još imale spremne bolide za novu sezonu, ali su se u Kyalamiju pojavili s onima iz prethodne godine. Došla je velika većina najboljih momčadi, zapravo svi osim tima Ferrari i nove, ne baš financijski dobro pokrivene ekipe koju je vidio Bruce McLaren.

Prvi su startni red zauzeli Brabham i Hulme, potvrđujući dominaciju iz prvenstva 1966. Na gridu su bili i Jim Clark, Graham Hill, John Surtees, Dan Gurney, Jochen Rindt, jackie Stewart… da ne mislite kako konkurencija nije bila prava.

No bila su ondje i četvorica lokalnih vozača, a najbrži od njih, John Love iz Južne Rodezije (današnjeg Zimbabvea), bio je odličan peti. Vozio je dvije godine stari Cooper-Climax T79, bolid napravljen za Tasman natjecanje, ali homologiran i za Formulu 1.

Sjajan automobil, nesumnjivo, ali mnogo slabiji od konkurenata i zastario.