NA DANAŠNJI DAN

Brands Hatch, slavna engleska staza, 16. travnja 1950. imala “vatreno krštenje”

Brands Hatch, prva namjenski izgrađena poslijeratna trkaća staza u Engleskoj, prije 72 godine, bila je poprištem prve autoutrke…

Royal Automobile Club (RAC) službeno je odobrio kružnu utrku u obliku bubrega, dužine 1 milju (1,6 km), nakon uspješne probne utrke klase 500 ccm u veljači. Među sudionicima bio je mladi Stirling Moss. Klub automobila klase 500 ccm, za Formulu III, 16. travnja 1950. organizirao je prvu utrku za 7000 gledatelja, koji su došli vidjeti prvo organizirano natjecanje na stazi Brands Hatch.

Održane su utrke u 10 kategorija, a prvu je pobjedu odnio Don Parker, nesuđena legenda Formule III. Prije isteka godine održano je pet sastanaka, a događaji su bili po sličnom programu. Lipanjski je sastanak bio u Mossovu korist, jer je pobijedio u svih pet utrka u kojima je sudjelovao u timu Works Cooper, postavivši novi rekord kruga.

Na skupu za praznike u kolovozu po prvi je put bio uključen nacionalni tisak uz Daily Telegraph, koji je sponzorirao glavni događaj dana. Stara pješčana staza bila je duga 0,75 milja (1,2 km), ali je staza na asfaltu produžena na 1 milju (1,6 km) te se natjecanje održavalo nasuprotno kazaljci na satu.

Maidstone & Mid-Kent Motor Club pozvao je brojne vozače sportskih automobila da testiraju stazu 5. studenoga 1950., što je bio prvi put da ga je koristio bilo koji drugi automobil osim 500 ccm, a natjecali su se u smjeru kazaljke na satu.