NA DANAŠNJI DAN

24. svibnja 1963. rođen Ivan Capelli bivši talijanski vozač utrka i TV komentator

Ivan Capelli na 1991 US Grand Prix. Foto StuSeeger - Flickr.com, Wikimedia Commons

Ivan Capelli – žrtva Ferrarijevog talijanskog prokletstva

Ivan Franco Capelli, rođen 24. svibnja 1963. u Milanu, bio je velika nada talijanskog i svjetskog automobilizma 1980-ih, no nikada nije u potpunosti realizirao potencijal. Nakon odličnih rezultata u manjim kategorijama 1985. nastupa na dvije F1 utrke za Tyrrell, oduševljavajući četvrtim mjestom u Australiji. Ipak ne uspijeva dobiti angažman za sljedeću sezonu, pa se vraća u F3000 i osvaja titulu prvaka, uz zapažene nastupe za Schnitzer u ETCC prvenstvu i dva F1 pokušaja za malu momčad AGS.

Njegova F3000 momčad Genoa Racing udružuje snage s Marchom i 1987. ulazi u Formulu 1 pod sponzorskim imenom Leyton House. Financije su skromne, pa Capelli i dalje vozi i za Schnitzer, no bod u Monaku opet skreće pažnju na njegov talent. Bolid za 1988. konstruira mladi Adrian Newey i Leyton House je iznenađenje sezone. Capelli je dvaput na postolju, te 7. u poretku. No momčad je i dalje financijski preslaba za ostvarenje kontinuiteta, pa sljedeće godine ne osvaja ni boda. 1990. je bolja, no osim senzacionalnog drugog mjesta na VN Francuske, nakon što je vodio gotovo čitavu utrku, ne uspijeva do bodova.

VIDEO 1

Samo jedan bod sljedeće godine, u kombinaciji s uhićenjem Akire Akagija, vlasnika Leyton Housea, tjeraju ga da napokon ode iz momčadi u kojoj se osjećao kao kod kuće. I dalje ga smatraju velikim talentom, te mu Ferrari nudi mjesto za 1992. No, poput mnogih drugih talijanskih vozača u povijesti, odlazak u najpoznatiju domaću momčad pokazuje se kao velika greška. Osvaja samo 3 boda (momčadski kolega Jean Alesi 18), u lošim je odnosima s momčadi, te je otpušten prije kraja sezone.

Na početku sljedeće sezone vozi za Jordan, no vidi se da je potpuno izgubio volju za utrkama, te nakon samo dvije utrke odustaje. Još malo vozi u utrkama turističkih automobila, no pronalazi novu karijeru u ulozi komentatora utrka za RAI.

VIDEO 2

Provjeri cijenu police auto osiguranja na današnji dan!

Podijeli na:

Preporučeni sadržaj

Ponosno objavljujemo suradnju HAK-a & Osiguraj.me
Član ste HAK-a? Pokupite ekskluzivan dodatni popust od 12%. Kliknite odmah!
Sudjelovali ste ili skrivili prometnu nesreću? Smanjite financijsku štetu uz ovih 10 savjeta!