Malcolm Campbell, rođen je 11. ožujka 1885. u Chislehurstu, jugoistočnom predgrađu Londona, u obitelji trgovaca dijamantima, no više od pravih dragulja zanimali su ga tehnološki
Malcolm Campbell je već u mladosti slobodno vrijeme počeo trošiti na utrke automobila i motocikala. Imao je uspjeha i u utrkama za velike nagrade i u lokalnim engleskim utrkama na čuvenoj stazi Brooklands, no proslavio se serijom brzinskih rekorda, prvo na automobilima marke Sunbeam, a kasnije i na bolidima vlastite konstrukcije (uz Railtonovu pomoć), s avionskim motorima Napier i Rolls-Royce.
Obarao je i brzinske rekorde na vodenoj površini, a svi su njegovi bolidi, i automobili i gliseri, nosili naziv Blue Bird, u počast poznatoj drami ‘Plava ptica’ belgijskog nobelovca Mauricea Maeterlincka. Za svoje je uspjehe 1931. nagrađen i plemićkom titulom Sir.
Prvi svjetski brzinski rekord na zemlji Campbell je oborio 1924., kada je postigao brzinu od 235,2 km/h, a posljednji od ukupno njih 11 postavio je 3. rujna 1935., kad je postignuta brzina iznosila čak 484,6 km/h. Bilo je to 301,1 mph te Malcolm Campbell postaje prvi koji je na zemlji vozio brže od 300 mph (482,7 km/h).
To je najbolji je to pokazatelj kakav je fantastičan napredak tehnologija ostvarila u tih desetak godina, a upravo je Campbell bio stjegonoša tog napretka. Svoj će posljednji brzinski rekord postaviti na vodi 1939. – 228,1 km/h. U to je doba već polako prestajao biti idolom nacije, jer je ideološki bio blizak ekstremnoj desnici i britanskim fašistima.
Umro je nakon niza srčanih udara 31. prosinca 1948., kao jedan od rijetkih ranih lovaca na brzinske rekorde koji je dočekao prirodnu smrt, u krevetu. Sin Donald Campbell nastavio je njegov rad i također posvetio život obaranju brzinskih rekorda na zemlji i vodi, a preuzeo je i naziv Blue Bird. Nažalost neće, poput oca, skončati prirodnom smrću…