ALKOHOL I PROMET

Alkohol je posebice štetan u kombinaciji sa psihoaktivnim supstancama i korištenjem mobitela

foto: Ilustracija (PU zagrebačka)

Vožnja pod utjecajem alkohola jedan je od najvećih problema sigurnosti cestovnog prometa, jer alkohol negativno utječe na vozača i njegovo ponašanje u vožnji.

Posebice je to izraženo kod mladih vozača, jer potiče njihovu sklonost za dokazivanjem u vožnji i kršenje prometnih propisa. Problem su i stari vozači, koji često imaju zdravstvenih ugroza, lošije vide i čuju te koriste lijekove koji imaju psihoaktivno djelovanje te pogoršavaju vozačke sposobnosti.
Već mala količina alkohola, koja bitno ne utječu na motoriku vozača, ima negativan i nepredvidiv utjecaj na koncentraciju i procjenu situacije, a najviše na spremnost ulaska u riskantne okolnosti.

Konkretno, jedna čaše vina ili boca piva neznatno utječu na motoriku i vozačke sposobnosti vozača, ali bitno povećavaju spremnost vozača da vozi prebrzo, upusti se u rizično pretjecanje., prođe kroz crveno…” Isto vrijedi i za odluku o pritiskanju gasa umjesto kočnice, kad žuto svjetlo prelazi u crveno, za ignoriranje ograničenja brzine, nepoštivanje pješaka… To se najviše odnosi na mlade vozače, nenavikle na alkohol, s nedovoljnom vještinom vožnje, a naglašenom željom za dokazivanjem.


Postaju manje oprezni, a znatno agresivniji. U noćima vikenda, nakon noćnih izlazaka mnogi su mladi vozači teško alkoholizirani, što potiče kršenje prometnih propisa i najopasnije, pogibeljne prometne situacije. Alkohol je sociološki problem, posebice kod mladih, koji često piju u svrhu dokazivanja u vožnji, a mnogi iz istih razloga voze sportske automobile. Negativna sinergija alkohola i brzih automobila, često starih, jer su mladima takvi financijski dostupniji, smrtonosna je kombinacija. Naime stari sportski automobili zadržavaju početne performanse, ali bitno gube značajke aktivne i pasivne sigurnosti, koje su u startu bile znatno lošije nego kod novih.

Problem alkoholiziranosti povećava korištenje mobitela u vožnji, koji vozaču odvlači pozornost od prometa što je posebice opasno u kombinaciji s alkoholom, koji potiče na brzu i agresivnu vožnju te kršenje prometnih propisa. Poseban je i problem kombinacija alkohola, sa psihoaktivnim lijekovima, stimulativnim sredstvima i drogom, jer se tada negativni utjecaji multipliciraju. Zbog toga je važno odgovornost za alkoholiziranost povezati i s vlasnicima ugostiteljskih objekata, kao u mnogim razvijenim zemljama (posebice u SAD-u).

Važno je da onaj koji prodaje i poslužuje piće postane odgovoran da alkohol, temeljem ponašanja, ne da osobi u problematičnom stanju (alkoholiziranost, utjecaj psihoaktivnih supstanci, veliki umor). Kako bi se suzbila alkoholiziranost vozača, važna je neprestana edukacija i ukazivanje na štetnost takve vožnje, uvođenje ograničenja u prodaju/posluživanje alkoholnih pića te učinkovitije policijske kontrole alkoholiziranosti.
Velika je odgovornost i na svakoj osobi koja sjeda u vozilo alkoholiziranog vozača.

Takve situacije treba izbjeći te roditelji trebaju djeci omogućiti da samostalno, ili u kombinaciji s drugima pozovu taksi, odnosno vozilo za prijevoz preko neke elektroničke platforme. Sigurnost u vožnji je najvažnija, a ona je nespojiva s alkoholom, izravno i neizravno – “Ako voziš ne pij!”

Provjeri cijenu police auto osiguranja na današnji dan!

Podijeli na:

Preporučeni sadržaj

Ponosno objavljujemo suradnju HAK-a & Osiguraj.me
Član ste HAK-a? Pokupite ekskluzivan dodatni popust od 12%. Kliknite odmah!
Sudjelovali ste ili skrivili prometnu nesreću? Smanjite financijsku štetu uz ovih 10 savjeta!